Language switcher

Sa oled siin

CERT-EE: Facebookis levivad õngitsuslehed on toonud kahju mitmele Eesti kasutajale!

Facebooki teavitamine libateavitusest
Juhis, kuidas teavitada Facebooki tiimi võltsteavitusest.

Alates eelmisest nädalast liiguvad Facebookis õngitsuskirjad. Facebooki kasutajatele saabuvad teated näiliselt Facebooki turvameeskonnalt, kus hoiatatakse, et kasutaja konto blokeeritakse juhul, kui ta ei kinnita oma kontot.

Facebooki võltsteavitus

Tegelikkuses on tegemist õngitsusega (ehk libateatega), mille eesmärk on varastada kasutaja andmeid. Meile on teada vähemalt kaks intsidenti, mille tagajärjel on kurjategijad Facebooki kontod üle võtnud ning tekitanud rahalist kahju.

Näiteks kasutas kurjategija ühe eestlase kontot Facebooki-siseste tehingute tegemiseks (reklaamide ostmiseks). Kasutaja nimelt sisestas enda andmed õngituslehele ning kuna tema konto oli seotud tema ettevõtte krediitkaardiga, õnnestus kurjategijal kasutada andmeid ka sotsiaalmeedias maksete tegemiseks. Kirjeldatud skeemi abil üritavad pätid just ettevõtjaid õnge tõmmata!
 
Soovitused:

  • Ära usu ähvardavaid ja kiiret tegutsemist nõudvaid kirju tundmatutelt saatjatelt.
  • Veendu, et veebiaadress, mida külastad, on täht-tähelt seesama, mis peaks olema.
    NB! Veebiaadressis veendumiseks ei loeta aadressi mitte vasakult paremale, vaid aadressiribal olevast kõige vasakpoolsemast kaldkriipsust kaks kohta vasakule
  • Kui oled enda kasutajainfo õngitsuslehele sisestanud, siis vaheta kohe oma konto parool ning kontrolli üle, et sul on aktiveeritud kaheastmeline autentimine.
  • Anna laekunud libateavitusest teada ka Facebooki tiimile.

Veel uudiseid samal teemal

14.05.2019

RIA aprillikuu raport: kurjategijad lõid inimeste teadmata Smart-ID kontod

14.05.2019 – Riigi Infosüsteemi Amet (RIA) registreeris aprillis pea 300 intsidenti. Möödunud kuul kasvas lunavararünnakute arv ning õngitsuslehtede kaudu said rahalist kahju inimesed, kelle teadmata tegid kurjategijad Smart-ID kontod ja kasutasid neid e-teenustes.

13.05.2019

Olukord küberruumis – aprill 2019

14.05.2019 – Aprillis registreerisime pea 300 intsidenti ning intsidentide hulk on võrreldes aasta alguse madalseisuga hakanud tasapisi kasvama.