Language switcher

Sa oled siin

Eesti osaleb Pariisis suurel küberõppusel Blue OLEx

Täna, 3. juulil toimub Pariisis Prantsusmaa küberturvalisuse ameti (ANSSI) juhtimisel kõrgetasemeline õppus, kus Eesti ja teiste Euroopa Liidu riikide esindajad peavad lahendama arenevat küberkriisi. 


Õppusel osalevad ELi liikmesriikide küberagentuuride juhid. „Eesmärk on harjutada juhtide tasemel läbi kõige mustem stsenaarium,“ ütles RIA küberturvalisuse teenistuse juht Uku Särekanno. „Suurte kriiside puhul on tähtis, et juhid tunneks üksteist, oleks olemas kontaktid ning läbimängitud kriisiplaanid. See on ka põhjus, miks me oleme alates Eesti eesistumisest üleeuroopalisi õppuseid vedanud ning panustame korraldusse ka seekord,“ lisas ta.

Särekanno sõnul on Eesti käinud lahendanud mitmeid kriise ning aasta-aastalt on aina selgem, et küberturvalisus eeldab efektiivset koostööd ja infovahetust teiste riikidega. „Enamik Eestit puudutanud suurtest petuskeemidest või pahavarakampaaniatest on rahvusvahelised. On tähtis,et suudaksime oma võrgud puhtana hoida, kuid üha kasvava mõjuga on operatiivkoostöö teiste riikidega. Meil on vajalikud kontaktid ja protseduurid olemas, ent sama ei saa öelda kõikide teiste ELi riikide kohta,“ ütles Särekanno Tema hinnangul on õppustele on vaja kaasata ka poliitiline tasand, et poliitikud teaksid kübermaailma riske.

Eesti ELi eesistumisel viidi läbi õppus kaitseministritele, lisaks korraldab NATO küberkaitsekeskus korraldab iga-aastaselt maailma suurimat küberõppust Locked Shields ning Euroopas toimub ELi küberagentuuri ENISA eestvedamisel iga-aastane Cyber Europe õppus. 

2017. aastal levisid kuuajase vahega aset kaks suurt kahju põhjustanud pahavarakampaaniat – WannaCry ja Petya/NotPetya. WannaCry lunavaraga nakatus sadu tuhandeid seadmeid ning kahju said meditsiiniasutused, pangad, telekommunikatsiooni-, tööstus- ja logistikaettevõtted ligi 150 riigis. Suurimateks kahju kannatajateks olid Hispaania telekommunikatsiooniettevõte Telefonica, Prantsusmaa autotootja Renault kodumaal asuvad tehased ning Ühendkuningriigi riiklik tervishoiusüsteem (National Health Service – NHS). 

NotPetya pahavara levis Ukraina päritolu raamatupidamistarkvara kaudu ning oli suunaud ärisüsteemide vastu. Ainuüksi Maersk ning FedEx hindasid NotPetyaga seotud kahjude suuruseks kuni 300 miljonit dollarit. Suurte ohvrite seas oli ka ravimifirma Merck ning paljud teised.

  


 
Seiko Kuik
RIA pressiesindaja
6630 256
5851 7028
 

Veel uudiseid samal teemal

20.05.2020

Olukord küberruumis – aprill 2020

20.05.2020 – Märgatud intsidentide hulk on stabiilne, aprillis anti meile märku 255st mõjuga intsidendist.

„Cyber Security in Estonia 2020“
19.05.2020

RIA korraldab ingliskeelse veebiseminari „Cyber Security in Estonia 2020: What Has Changed“

19.05.2020 – Riigi infosüsteemi amet (RIA) korraldab 26. mail kella 17–19 ingliskeelse veebiseminari „Cyber Security in Estonia 2020: What Has Changed“, kus esinejad annavad Eesti e-eduloost huvitunutele ülevaate Eesti küberturvalisust tagavate asutuste rollist, olukorrast ja tulevikust.