Language switcher

Sa oled siin

Peadirektori asetäitja Uku Särekanno kõne RIA infopäeval

Uku Särekanno
Uku Särekanno, RIA peadirektori asetäitja küberturvalisuse alal

Riigi Infosüsteemi Ameti peadirketori asetäitja küberturvalisuse alal Uku Särekanno sissejuhatav kõne RIA tänasel infopäeval.

Hea meel tervitada teid kõiki riigi infosüsteemi infopäeval!

See on selline praktilise suunitlusega ettevõtmine, kus räägime ära selle, mis on teoksil ja tegemisel RIA vaates. Oleme pannud välja oma parimad inimesed, et anda teile ülevaade andmevahetuse ja X-teega seonduvast, uuest riigiportaalist, uuest ID-kaardist, TARA autentimisteenusest.

Loodan, et saab olema huvitav. RIA eesmärk on koostöös teiega pakkuda teenuseid, mis klienti kõnetaksid ning oleksid vajalikud.

Kaks laiemat mõtet siia otsa.

Esiteks, rahast. Eesti riigil läheb täna väga hästi. Võiks öelda, et ehk isegi liiga hästi.

Oleme saanud rikkaks, meid vaevavad jõuka riigi probleemid.

Majandus kasvab jõudsalt ning kinnitatav riigieelarve saab olema mahult kõikide aegade suurim (11,3 miljardit). 2018. aastal kulutasime oma riigile enam kui meie naabrid lätlased või leedulased. Sealjuures on Lätis ja Leedus oluliselt enam maksmaksjaid.

ELi eelarve vahendid on käigus. Sel ja järgmistel aastatel on oodata suures mahus väljamakseid, millest toitub ka Eesti e-riik. IKT valdkonnale otsustas valitsus eraldada ID-kaardi kriisi järel oluliselt lisavahendeid: 2019. aastal 21 miljonit ning kokku järgmise nelja aasta jooksul 118,4 miljonit eurot.

MKMi asekantsler mainis kõrgematel infoühiskonna kursustel, et oktoobri seisuga on ministeeriumidel kasutamata 18 miljonit IKT investeeringute raha.

Ehk siis kokkuvõttes: raha on enam kui kunagi varem, Eesti sihtturgudel läheb hästi ning on hetk, kus saab teha suuri asju.

Kui vaadata horisondile, siis see pidu lõputult ei jätku. Intressimäärad tõusevad, UK lahkub Euroopa Liidust ning temast jäävat kuni 10–14% eelarveauku ei ole valmis lappima ükski netomaksja. Sealjuures Eesti on saanud rikkamaks ning lähenemas netomaksja positsioonile ELis.

Täna on hetk teha põhimõttelisi asju, sest sisult sarnased tingimused ei pruugi järgmise 10 aasta sees korduda.

Teiseks, ideedest. Kui rahaga on hästi, siis ideede osas valitseb segadus.

Enamik Eesti e-riigi alustaladest rajati 2000. aastatel. Seda tingimustes, kus vahendeid oli oluliselt vähem, ent mõtted lendasid.

Ideed vajavad eduks nii vahendeid kui soosivat keskkonda. Selle viimasega on aga keerukas. Olles pikka aega Eestist eemal olnud, näib mulle, et Eesti ühiskond on tänaseks jõudnud identiteedikriisi.

Täna rändepakti ümber toimuv peegeldab laiemalt Eesti ühiskonnas olevat vastuolu ning segadust.

Käib sisuliselt võitlus avatuse ja suletuse vahel, mugavuse ja innovaatilisuse vahel.

On neid, kes sügavalt kahtlevad selles, kas Eesti peab jätkama avatud riigina. On neid, kes leiavad, et peaksime võtma kaitseasendi, sest oleme saavutanud teatud heaolu tasandi ning peame sellest kinni hoidma. On arusaadav hirm midagi kaotada.

Mina ei usu, et suletus ja kaitseasend aitaks. Meie edu pandiks 10–15 aastat tagasi oli see, et soovisime katsetada uusi asju, me olime avatud muule maailmale ega sulgenud end.

Arvan, et see teeb meid edukaks ka edaspidi. Meil on vaja IKT sektorisse inimesi mujalt, meie ettevõtjatel on vaja laieneda välisturgudele, meil on vaja piloteerida uusi lahendusi, mitte ainult lappida olemasolevat.

Vastasel juhul lõpetame riigiga (sh e-riigiga), mis ei arene, mis ei kõlba enam meie kodanikele, ning IKT sektoriga, mille kasv tuleb üksnes riiklike hangete najalt.

Elik minu isiklik sõnum on see, et meil on vahendid, meil on võimalused, me oleme maailmas tuntud. Kasutame seda positsiooni parimal viisil ning proovime keerata Eesti tagasi avatust soosivaks ühiskonnaks.

Samad sõnad käivad ka digitaalse ühiskonna ning e-riigi kohta. Aeg on vaadata avatud pilguga elektroonilist identiteeti, kõiki riigi kasutuses olevaid platvorme ning andmete kasutust. Tehtud on palju, ent püüame viia e-riigi uuele kvalitatiivsele tasemele.

RIA jätkab siinkohal oma tööd ning seda vahetus partnerluses erasektoriga. Kasutusele tuleb uus ID-kaart, testimisel on uue funktsionaalsusega riigiportaal, arenduses on X-tee ning RIHA. Neist tegevustest räägivad täna pikemalt vastutajad.

Carpe diem!

Riigi Infosüsteemi Amet korraldab infopäeva Euroopa Liidu struktuuritoetuse toetusskeemist "Infoühiskonna teadlikkuse tõstmine" Euroopa Regionaalarengu Fondi rahastusel.

Veel uudiseid samal teemal

05.02.2020

RIA ID-tarkvara võimaldab nüüdsest Smart-IDga digiallkirjastada 

ID-tarkvara DigiDoc4 uues versioonis saab dokumente allkirjastada lisaks ID-kaardile ja mobiil-ID-le ka Smart-ID-ga. 

30.01.2020

RIA vastvalminud riigi allkirjastamisteenus hoiab asutuse kulusid kokku

Riigi Infosüsteemi Ametil (RIA) on valminud riigi allkirjastamisteenus, mis võimaldab luua ID-kaardi ja mobiil-ID-ga digiallkirjastatud dokumente ning allkirju valideerida. RIA ootab tasuta teenust kasutama kõiki avaliku ülesande täitjaid.