Language switcher

Sa oled siin

RIA: vanemaealised jäävad arvutit kasutades hätta tarkvarauuendustega

Esmaspäeval, 21. oktoobril Eesti Rahvusraamatukogus toimunud õpituppa kogunenud vanemaealiste küsimused keskendusid tarkvara uuendamisele ning privaatsuse tagamisele. 

„Kohaletulnutel paistis olevat kõige enam muret IT-rakenduste või seadmete igapäevase kasutamisega – kui kord on kellegi teadjama tuttava abiga arvuti püsti pandud või telefon seadistatud, siis selliseks jääb ta pikemaks ajaks, kui kasutajat eraldi ei juhendata. See tähendab, et seadmeid ei uuendata, mitmed funktsioonid lakkavad töötamast ning seadme kasutaja on ka kohe haavatavam,“ võttis RIA juhtivanalüütik Lauri Tankler kokku eakate mured. Mitmel juhul olid arvutikasutajad lasknud uuendused kinni keerata.

Rakenduste kasutamise kõrval küsiti palju ka, kui palju arvutid ja veebibrauserid kasutajate kohta informatsiooni koguvad, kuidas käituda võõraste meilidega ja kuidas näha, kas parool on kuskile lekkinud.

Rahvusraamatukogu õpitoas osalenud Uno Aava sõnul teevad talle internetiturvalisuse puhul enim muret tarkvarauuendused. "Minu vana arvuti jaoks on uuendused vastuvõtmatud. Mul on hea meel, kui saan spetsialistidelt küsida, mida siis teha," lisas ta. 

Õpitoas osalenute küsimustele vastasid Tallinna Ülikooli eksperdid ühes Mart Laanperega, RIA juhtivanalüütik Lauri Tankler ning Eesti Rahvusraamatukogu infospetsialistid.

Küberturvalisuse alaste küsimuste jaoks on itvaatlik.ee lehel rubriik, kus igaüks saab küsida ekspertidelt nõu. Samas rubriigis on vastused korduma kippuvatele küsimustele, näiteks kas häkkerid jälgivad avalikke Facebooki pilte või kuidas ära tunda ebausaldusväärseid veebipoode.

Link Eesti Rahvusraamatukogus toimunud õpitoa galeriile: https://we.tl/t-rQZzE9B2xa 

Seiko Kuik
RIA pressiesindaja
5851 7028
seiko.kuik@ria.ee

Veel uudiseid samal teemal

11.02.2020

Keskkriminaalpolitsei avas küberkuritegude info ja teadete edastamise veebilehe

Tänase ülemaailmse turvalise interneti päeval avas keskkriminaalpolitsei küberkuritegude büroo veebilehe https://cyber.politsei.ee/, mille kaudu saab edastada politseile infot ja teateid küberkuritegudest. Samuti saab saidilt nõu, kuidas tunda ära õngitsuskirju või taastada ligipääs oma isiklikele kontodele. 

22.01.2020

RIA soovitab Internet Exploreri kasutamist ajutiselt vältida

Küberkurjategijad  kasutavad ära üht detsembri keskel avaldatud kriitilist turvanõrkust, mis võimaldab Internet Exploreri internetibrauseri kasutajate arvutisse pahavara saata. Kuna tavakasutajatele turvapaika hetkel olemas ei ole, soovitab Riigi Infosüsteemi Amet kuni uute turvapaikade saabumiseni Internet Exploreri kasutamist ajutiselt vältida.